Najviac informácií o Borskom Svätom Jure!|streda, 24 apríla, 2024
Práve ste tu: Home » Novinky » Zákaz spaľovania odpadu

Zákaz spaľovania odpadu 

Aby sme mohli otvoriť okná.

Poznáme to všetci. Je krásne zimné ráno, otvoríme okno, aby sme mohli dovnútra vpustiť čerstvý vzduch.  A čo to? Ulicou sa valí štipľavý dym. V lepšom prípade včas stihneme zatvoriť okno. V horšom nám „prevoní“ celý dom.

Spaľovanie odpadov upravuje zákon č. 79/2015 Z.z., o odpadoch, §13, písm. h), podľa ktorého je zakázané spaľovať komunálny odpad vo voľnom priestranstve a vo vykurovacích zariadeniach v domácnostiach. Podľa tohto zákona sa pokuta pri nelegálnom spaľovaní môže udeliť od výšky až 4000 eur.

Spaľovaním odpadu si škodíme hlavne sami sebe. Vznikajú toxické látky, ktoré si vyrábame priamo doma. Dráždia dýchacie cesty, oči, sliznice. Poškodzujú hormonálny a imunitný systém, niektoré látky sú preukázateľne rakovinotvorné. Najcitlivejšie sú deti, tehotné ženy a staršie osoby. Škodlivé látky sa ďalej šíria do prírody, našich záhrad, absorbujú ich ovocie, zelenina a najmä huby.

Aké látky pri spaľovaní vznikajú?

  1. starý nábytok, chemicky ošetrené drevo, drevotrieska, farebné časopisy, tetrapaky – ťažké kovy, dioxíny, furány, formaldehyd a ďalšie chlororganické látky
  2. PVC, plasty, guma, polystyrén – ftaláty, polycyklické uhľovodíky, styrén, oxidy síry
  3. umelé textílie, koberce, tapety – čpavok, kyanovodík
  4. záhradný odpad, lístie, tráva – oxid uhoľnatý

Odporúčame kúriť len čistým drevom. Čerstvo spílené drevo obsahuje 50 – 60% vody. Čím viac vody drevo obsahuje, tým viac energie sa pri horení spotrebuje na jej odparovanie a tým menej energie sa premení na využiteľné teplo. Vysušené drevo je niekoľkokrát výhrevnejšie. Ak schne dva roky, jeho vlhkosť klesne pod 20%. Spaľovaním vlhkého dreva si poškodzujeme ohnisko a dymovod. Pri zapálení dreva nechajte prívod vzduchu do ohniska aj komínovú klapku naplno otvorené. Postupne ich môžete privierať. Až keď zhasnú plamene nad tlejúcimi uhlíkmi, uzavrite prívod vzduchu aj komínovú klapku. Práve vtedy začína energeticky najvídatnejšia fáza horenia. Najčastejšou chybou je, keď ľudia prikladajú veľké kusy dreva a uzavrú prívod vzduchu. Drevo sa len „dusí“ a vzniká jedovatý oxid uhoľnatý. Pri správnom horení unikajúci dym takmer nie je vidieť. Všade, kde z komína ide čierny, alebo farebný dym, sa nekúri správne, alebo sa nekúri vhodným palivom.

Preto buďme k sebe ohľaduplní, aby sme aj v zime mohli otvoriť okná.

Peter Vlk