Najviac informácií o Borskom Svätom Jure!|štvrtok, 25 apríla, 2024
Práve ste tu: Home » Novinky » POMOC MORAVE

POMOC MORAVE 

❗❗ MORAVA ❗ ❗

Prosíme o prečítanie až DO KONCA a o POROZUMENIE ❗

Vo štvrtok 24.6. zasiahla neďalekú Moravu prírodná katastrofa, ktorá si vyžiadala rozsiahle škody na majetku, zdraví, a žiaľ, i životoch našich susedov. Hneď ako sme sa o tomto nešťastí dozvedeli, bol prostredníctvom predsedu ZMO Záhorie poslaný zástupcom moravských obcí list s ponukou okamžitej pomoci. Počas celého víkendu spolu starostovia a primátori českej a slovenskej strany intenzívne komunikovali. Zo slovenskej strany odišlo niekoľko áut s tou najpotrebnejšou pomocou či už vo forme vody, potravín, ale najmä strešných plachiet, klincov, a elektrocentrál. 

Uskutočnilo sa zasadnutie zástupcov postihnutých a okolitých miest a obcí, kde bol prijatý HARMONOGRAM PRÁC tak, aby pomoc bola KOORDINOVANÁ. Zároveň sa dohodlo na rozdelení pomoci podľa regiónov – HODONÍN bude koordinovať pomoc pre Mikulčice, Lužice a samotný Hodonín a BŘECLAV pre Hrušky a Moravskú Novú Ves. Hneď po tomto zasadnutí prebehlo stretnutie povereného zástupcu ZMO Záhorie a starostov moravských obcí Hrušky a Tvrdonice, kde bola prejednaná cielená forma pomoci postihnutým obciam a tiež územné rozdelenie – na Slovensku bude pomoc pre Mikulčice, Lužice a Hodonín koordinovať okres Skalica a Myjava, pre Hrušky a Moravskú Novú Ves okres Senica a Malacky.

Zároveň boli dohodnuté tri formy pomoci:

 1️⃣. FINANČNÁ – budú nám zaslané transparentné čísla účtov priamo postihnutých obcí – uverejníme neskôr.

!!! Pozor na rôzne podvody a falošné QR kódy na platby !!!  Oficiálne účty na zaslanie finančnej pomoci nájdete v priložených odkazoch: https://www.krizport.cz/aktualni-situace/aktuality/all-hzs-jmk-ve-spolupraci-s-kru-jmk-diecezni-charitou-brno-ceskym, https://www.krizport.cz/aktualni-situace/aktuality/all-financni-sbirka-na-pomoc-obcim-zasazenym-tornadem, https://www.krizport.cz/aktualni-situace/aktuality/all-financni-sbirka-nadacniho-fondu-ceskeho-rozhlasu

2️⃣. KRÁTKODOBÁ MATERIÁLNA ZBIERKA – do štvrtka 1.7 prebehne zbierka vecí, ktoré momentálne v postihnutých oblastiach chýbajú najviac a to najmä: 

autolekárničky, dezinfekčné prostriedky na rany (typu Dettol),  krémy po opaľovaní (Panthenol),  repelenty, pokrývky hlavy (šiltovky), predlžovačky (najmä bubnové), elektrocentrály, powerbanky (NABITÉ), baterky, lampáše, svietidlá, čelovky, batérie do bateriek a svietidiel, plastové misky a lyžičky, lieky proti úpalu, energetické nápoje a nealko pivá. Tieto budú následne vo štvrtok zavezené do Tvrdoníc, resp do Hodonína, odkiaľ budú rozdistribuované do jednotlivých obcí, prípadne do konkrétnych domácností.

3️⃣. DLHODOBÁ MATERIÁLNA ZBIERKA – stavebný materiál: strešné laty, strešné fólie, krytina, klince 

Zbierka stavebného materiálu bude prebiehať dlhšie a slovenské obce ju budú realizovať v kooperácii. Zoznam potrebného materiálu bude priebežne dopĺňaný podľa potrieb českej strany.

DOBROVOĽNÍCI – momentálne majú na českej strane dobrovoľníkov dostatok. V prípade, že ich je prebytok a prichádzajú nekoordinovane, vzniká veľký chaos, úrazy a podobne, preto prosíme všetkých, ktorí chcú pomáhať svojou prácou, aby sa VOPRED ZAREGISTROVALI a dohodli na dobrovoľníckom centre, prípadne sa dohodli s konkrétnou rodinou.  Bližšie informácie nájdete na : https://www.jmk.cz/content/20319

DOBROVOĽNÉ HASIČSKÉ ZBORY – dobrovoľní hasiči SMÚ ÍSŤ NA VÝJAZD LEN NA VYŽIADANIE A PO VYSLANÍ OPERAČNÝM STREDISKOM ❗️ Samozrejme, ak chcú pomáhať, môžu ísť pomáhať ako DOBROVOĽNÍCI , avšak BEZ POUŽITIA HASIČSKEJ TECHNIKY. 

Odporúčame sledovať FB stránky jednotlivých postihnutých obcí a miest, kde budú pravidelne aktualizované požiadavky na materiálnu či dobrovoľnícku pomoc. Na záver by sme chceli touto cestou poprosiť občanov, aby si uvedomili, že táto situácia je behom na dlhú trať. Potrvá dlhé mesiace, kým odstránia všetky škody a kým sa život v postihnutých obciach dostane zase ako – tak do normálu. Nevyčerpajme si preto všetky svoje sily hneď a naraz. Naša pomoc, či už materiálna alebo fyzická,  bude potrebná ešte dlhú dobu a len ak si svoje sily rozložíme, dokážeme byť v maximálne možnej miere nápomocní.