Najviac informácií o Borskom Svätom Jure!|piatok, 24 mája, 2024
Práve ste tu: Home » Hlásenie rozhlasu » Hlásenie obecného rozhlasu (10.04.)

Hlásenie obecného rozhlasu (10.04.) 

(1) TOP-FARM Topoľnica oznamuje, že bude dňa 11.4.2024  o 11:00 hod. predávať: vykŕmené kačice s pečienkou a drobkami, samostatné kačacie pečienky, kačacie diely, droby – podľa dennej nakládky, domáce kurence a kuracie diely – podľa dennej nakládky, sliepky a kohúty, morčacie prsia, stehná, krídla, domáce vajíčka, AKCIA !!! VYKŔMENÉ KAČICE S PEČIENKOU A DROBKAMI mrazené za 11,20 €/kg, KAČACIE PRSIA mrazené za 13,80 €/kg, KAČACIE DROBY mrazené za 2,50 €/kg, SLIEPKA mrazená za 5,00 €/kg, KURACIE KRÍDLA, PRÉMIUM mrazené za 4,80 €/kg, MORČACIE KRÍDLA mrazené za 4,40 €/kg, MORČACIA PEČIENKA mrazená za 5,05 €/kg, objednávky : 0905/ 888 535 (dovoz do obce) Predávať sa bude na mieste oproti poštovému úradu. Predajca sa v obci zdrží približne 20 minút .


(2) Mäso Gajary – Bitmas Gajary prídu zajtra vo štvrtok v čase od 13:15 -14:15 hod. do našej obce predávať čerstvé hovädzie a bravčové mäso a mäsové výrobky v akciových cenách.  Za akciové ceny budú mať v ponuke bravčové plece 3,99 €/kg, domáca paštéta 1,99 €/ks, hovädzie gulášové 7,50 €/kg. Predávať sa bude na mieste oproti kultúrnemu domu.


(3) Výbor základnej organizácie Jednoty dôchodcov na Slovensku oznamuje svojim členomže im bude uhradená cena vstupenky na koncert Oľgy Baričičovej, ktorý bude v piatok 12. apríla o 18:00 hodine v kultúrnom dome. Stačí iba prísť. 


(4) Obec Borský Svätý Jur vás srdečne pozýva na koncert Oľgy Baričičovej, ktorý sa uskutoční dňa 12.4.2024 o 18:00 v kultúrnom dome v Borskom Svätom Jure. Príďte si užiť príjemný piatkový večer s krásnymi ľudovými piesňami v podaní populárnej speváčky a jej moravských priateľov. Vstupné 6,- €. Predpredaj vstupeniek je možný na obecnom úrade v Borskom Svätom Jure alebo osobne priamo pred začiatkom predaja.       


(5) S príchodom jarných dní sa každoročne v prírode vytvárajú podmienky pre zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiarov. Za nebezpečné sa považuje hlavne jarné obdobie a obdobie dlhotrvajúceho suchého a teplého počasia, ktoré  vytvára  priaznivé podmienky pre vznik požiaru a jeho rozšírenie. S jarným obdobím je spojené „jarné upratovanie“, kedy väčšina z nás dôkladne poupratuje všetky obytné i hospodárske budovy, odstraňujeme nepotrebné predmety a prebytočný, väčšinou horľavý materiál. Snažíme sa, aby okolie našich domov, dvorov i záhrad bolo dokonale vyčistené. Odpad potom likvidujeme čo najjednoduchším spôsobom, čiže spálením. Pri tejto činnosti si občania často zamieňajú pojmy spaľovanie a vypaľovanie a veľa občanov vypaľuje porasty bylín, kríkov a stromov a zakladá oheň v priestoroch a na miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu, čo je podľa zákona o ochrane pred požiarmi zakázané. Podľa § 61 ods. 4 písm. f) zákona o ochrane pred požiarmi môže okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru za takúto činnosť uložiť fyzickej osobe pokutu v správnom konaní až do výšky 331 eur, alebo do 100 eur v blokovom konaní. Následkom vypaľovania suchých porastov hrozí veľké nebezpečenstvo rozšírenia požiaru na susedné objekty napr. hospodárske budovy, stohy slamy, lesné porasty a iné, pri ktorých nielenže vznikajú veľké materiálne škody, ale  je ohrozené zdravie a životy občanov. Zákon nezakazuje fyzickým osobám – občanom spaľovať horľavé látky na voľnom priestranstve,  pri ich spaľovaní treba však postupovať veľmi opatrne. Preto je v tomto období veľmi dôležité venovať zvýšenú pozornosť preventívnym opatreniam hlavne v lesných porastoch ihličnatých v záhorskej oblasti, ktorými je náš okres charakteristický, aby nevznikali zbytočné škody na lesných porastoch, a taktiež i na životnom prostredí, lebo lesná oblasť 01A Borská nížina patrí podľa stupňa ohrozenia požiarom do kategórie A – lesy s vysokým stupňom ohrozenia požiarom. Lesy sú naším bohatstvom, nie len materiálnym, ale upevňujú a vracajú nám zdravie. Z ekologického hľadiska plnia nenahraditeľnú funkciu. Veríme, že v spolupráci s Lesmi Slovenskej republiky, štátny podnik, urbárskymi spoločnosťami , ako aj s Vašou podporou sa nám podarí uchrániť prírodu pred zbytočnými stratami.